Beseda »feng« dobesedno pomeni »veter« in beseda »shui« pomeni »voda«, za kitajce pa je to kozmični dih energije, ki teče skozi vse, kar obstaja, imenujejo ga »či«, nekateri ta
izraz bolje poznajo kot prana. Feng shui nas uči, kako naj uravnovesimo in uskladimo »či«, da bomo lahko ustvarili ravnovesje in harmonijo v svojem prostoru.
Siol.NET VIDEO: S feng šujem do idealnega doma, reportaža
V feng šuju so gore simbolični »zmaji zaščitniki«, gorski potoki so žile, pokaterih se pretaka či ali »zmajev dih«. Idealen prostor za bivanje ima obliko podkve: v ozadju je gora – kot hrbet želve, na zahodu jo ponavadi ščiti hrib ( pojmujemo ga beli tiger), na vzhodu parcele je nekoliko višji hrib (pravimo mu sinji zmaj), spredaj pa se nahajajo ravna pobočja ali nizki griči….to naj bi bil prostor za polet ptiča feniksa. V središču je zvita kača, ki jo varujejo druga štiri živali, vendar kača je čuječa in dogajanje okoli nje lahko usmerja. Voda je živa in simbol bogastva, zato je življenje ob rekah, jezerih ali morju zdravo, navdihujoče, izvor prane oz. življenske energije.
Prav tako kot lokacija so pomembni načini gradnje. Naravni materiali kot so les, kamen, opeka, trsje, prst ipd. prinašajo pozitivno či v prostor. Pri izbiri novega projekta smo se odločili za glinene zidove, lesene pode, stenske obloge, omare, vrata iz masivnega lesa; na tleh bodo keramika, terraco, kamen, leseni ladijski pod ali parket in opeka. Seveda je ena glavnih lastnosti novega feng shui domovanja sončna svetloba, spremljajo pa jo zeleno okolje in odmaknjenost od hrupne in onesnažene ulice.
Številni od naših sodobnih domov so na žalost tesno zaprte betonske enote in so zato postali bolni.
Plastične pregrade, azbest, cementna tla, izolacijske pene, neprepustne plasti sintetičnih barv in lepil hišo tako tesno ovijejo, da ne more dihati. Dan za dnem preživljamo v umetnih, potencialno nevarnih in brez dvoma stresnih okoljih, odtujenih naravnim.
(Tradicionalna kitajska arhitektura je bila od vrha do tal vesolje samo po sebi. Vzemimo primer Prepovedanega mesta, sedeža kitajskih vladarjev v Pekingu. Sama oblika glavnega vhoda je zgrajena v obliki palače, ki je posnemala najbolj ugodno obliko feng šuja – obliko črke U, oz. obliko podkve. Dvorana najvišje harmonije, vsa rdeča in zlata, je najrazkošnejša in največja. Šest stebrov, ki razmejujejo osrednji prostor je okrašenih z zmaji, ki simbolizirajo osupljivo moč in modrost uma. Takoj za zunanjimi zidovi teče umetna reka, ki se leno vije preko zunanjega dvorišča in tako varuje dostop do osrednjih palač. Pet mostov ima numerološki pomen, saj zrcali številko na sredini kitajske številčnice in osrednjo moč vladarja. )
Slab arhitekturni načrt, nespretna umestitev zgradbe v prostor in oviran pretok energije v zgradbah lahko poruši ravnovesje med človekom in prostorom, ki ga obdaja in s tem ravnovesje v človeku samem. (harmonijo v človeku in hkrati zunaj njega)
Feng shui arhitekt danes porabi veliko časa za proučevanje človekovega osebnega profila, preden načrtuje nov bivalni prostor. Z vidika »zdravilne arhitekture« (oz. feng šuja) sta terapija tudi dizajn prostora in sam gradbeni proces. Naravni domovi niso nič novega. Ravno obratno . Ljudje so vedno instinktivno gradili na naraven način, potem pa nas je moderna doba odtegnila temu razumevanju.
Okolica deluje na nas in mi delujemo na okolico. Prostor je živ in se povezuje z vsakim delčkom našega življenja. Ni nepomembno, v kakšnem prostoru živimo, delamo, ustvarjamo in ljubimo. Feng Shui je znanje, ki nam pomaga v prostor, kjer živimo povrniti ravnovesje ter ga hkrati z upoštevanjem vseh naravnih zakonitosti prilagoditi tudi nam, takšnimi kot smo – edinstvenimi in posebnimi.